Kladruby 30
257 62 Kladruby u Vlašimi
Tel.: (+420) 317 881 111
Fax: (+420) 317 881 191
IČ: 000 68 705
DIČ: CZ00068705
O unikátním systému Elektronických zdravotních knížek (EZK) a českém zdravotnictví vůbec jsme si povídali s Ing. Josefem Hendrychem, MBA, ředitelem Rehabilitačního ústavu Kladruby. Toto zařízení se řadí k nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Jak se díváte na elektronizaci zdravotnictví obecně a co podle vás přináší systém EZK?
O potřebě vést zdravotnickou dokumentaci v elektronické podobě se mluví už řadu let a podle mne přesně to naše zdravotnictví potřebuje. Zdravotnická dokumentace v elektronické podobě by měla obsahovat veškeré informace o pacientovi, celou jeho anamnézu. Proto bude velice důležité, aby se do systému elektronického zdravotnictví zapojili všichni lékaři – praktici i specialisté, aby každý doktor znal lékařskou historii svého pacienta, zanesenou do zdravotní knížky. Pacient na druhé straně získává jakousi kontrolu nad tím, kde kdy byl, jaká mu byla stanovena diagnóza a jak byl léčen.
Na systém Elektronických zdravotních knížek existují různé názory, osobně vnímám především pozitiva, která tato služba přináší. Jako každá nová záležitost se sice ještě potýká s určitými nedostatky, ty se ale jistě odstraní. Aby byl systém EZK plně funkční, je důležité, aby se do něj zapojili všichni, kterým je určen. Věřím, že se stane velice užitečným pro pacienty i lékaře. EZK totiž zvyšuje informovanost jak pacienta, tak lékaře, a to je to podstatné. Když přivezou pacienta, který nemůže komunikovat, lékař otevřením EZK okamžitě zjistí například jeho krevní skupinu, datum, kdy byl naposledy očkován, nebo fakt, zda netrpí nějakou alergií. Je to opravdu velmi důležité, což si každý lékař i pacient uvědomí, až když se dostanou do nějaké krizové situace. Z pohledu lékaře je to přínosné pro jeho správné rozhodnutí, jde o další vodítko. Projde si anamnézu, vidí, jaké kdy měl pacient zdravotní problémy, a může snáze a rychleji nastavit správnou léčbu, správnou rehabilitaci. V tom je systém EZK zcela jedinečný.
Co tedy konkrétně přinese vašim pacientům, lékařům a celému rehabilitačnímu ústavu využívání EZK?
V našem rehabilitačním ústavu je cílem orientace na pacienta – na jeho bezpečnost, pohodlí a na pozitivní efekt rehabilitace. Musíme proto z anamnézy a aktuálních dat nastavit správnou léčbu a omezit krizové momenty. Ve výsledku nám to přinese spokojeného pacienta. V letošním roce jsme získali nejvyšší možné ocenění v anketě KOP – Kvalita očima pacientů – ve všech třech kategoriích. Spokojených pacientů bylo 87 procent, což je nejlepší výsledek, jaký kdy byl v České republice dosažen. Naším přáním je tento výsledek ještě vylepšit. K tomu opravdu potřebujeme vědět o pacientovi vše. Jen tak mu můžeme nastavit ideální podmínky ve stravování, v ošetřovatelské a lékařské péči, v rehabilitaci, nabídnout dobré ubytování, ale i vhodné volnočasové aktivity. Je všeobecně známo, že pacient v optimální pohodě se lépe a rychleji léčí. A tím se opět dostáváme k EZK. Z informací z Elektronické zdravotní knížky můžeme nastavit optimální podmínky pro léčebnou rehabilitaci při nižších nákladech. Ve výsledku to přináší pozitivní efekt nejen pacientovi, ale celému zdravotnímu systému.
Vidíte nějaké bariéry na cestě k celoplošnému rozšíření EZK, ať již z pohledu pacientů, nebo lékařů?
Problém vidím možná v tom, že ne všichni lékaři pracují s počítačem, především ti praktičtí, na nichž to je vlastně také postaveno. Praktický lékař ví o daném pacientovi téměř vše od začátku. Proto je důležité, aby všechno zaznamenal do systému. Pak je samozřejmě podstatné, aby byli zapojeni specialisté. Ke specialistovi může pacient jít bez návštěvy praktického lékaře, který potom nemá zpětnou vazbu, co vlastně specialista našel, co naordinoval, co doporučil.
Rehabilitační ústav Kladruby je velmi moderně veden, máte zavádět nový vnitřní informační systém. Co si od něj slibujete?
V letošním roce připravujeme zcela nový informační systém, díky kterému bude pacient jasně identifikován. Nestane se, že dojde k záměně pacienta či záměně v podávání léků. Identifikace bude probíhat i při jednotlivých procedurách na rehabilitaci pomocí náramku s čipem nebo s kódem, budeme přesně vědět, jak pacient chodí na cvičení a jak probíhá jeho rehabilitace. Na základě veškerých těchto informací bude možné komunikovat i s jinými institucemi, třeba i se zdravotními pojišťovnami.
Jak to bude přesně fungovat v praxi?
Na jednotlivých lůžkových odděleních budou terminály. To znamená, že pacient tam přijde a identifikuje se přes čip nebo čárový kód, který bude mít na ruce. Ukáže se mu jeho jméno, označení místa, kde se nachází, a informace, v kolik by měl být na cvičení a kde je cvičebna (v ní se bude opět identifikovat). Fyzioterapeut bude povinen průběh rehabilitace dokumentovat – půjde o takový vlastní intranet, díky němuž lékař i sestra budou moci bezprostředně nahlédnout, co pacient ten den dělal, zda během rehabilitace nevznikl nějaký problém, zda by se nemělo cvičení upravit, nebo co se tam naučil a jaké udělal pokroky. Tyto informace budou k dispozici on-line a měly by přispět k ještě většímu bezpečí pacienta a samozřejmě i ke zkvalitnění zdravotně-rehabilitační péče.
Svátek má Lucie